Jak zapobiec nadwadze u kota?

Koty to często zwierzęta domowe spędzające większość życia w czterech ścianach. Brak ruchu w połączeniu ze złymi nawykami żywieniowymi może doprowadzić do nadwagi u naszego pupila. Często większa waga u kota nie wzbudza w nas większego problemu a przecież w przyszłości, może się to przełożyć, na wiele poważnych schorzeń u zwierzaka. Otyły kot częściej choruje na cukrzycę czy też ma kłopoty z układem krążenia, czy nekami lub innymi organami wewnętrznymi. Otyłe zwierzę może również cierpieć na problemy urologiczne. Utrzymanie stałej masy ciała u zwierzaka to jednak ciężkie zadanie, ale musimy się tego podjąć, jeśli chcemy, aby nasze zwierzę było w pełni zdrowe i wolne od chorób.

Kłopoty z wagą
Musimy chronić zwłaszcza małe koty, dla których 200 lub 300 gramów więcej w masie ciała może stanowić już kłopot. Już od małego należy uczyć kota utrzymywania zdrowych nawyków żywieniowych. W ten sposób nasz kot w dorosłym wieku powinien ważyć nie więcej niż 5 kilogramów, każdy kilogram więcej, należy uznać za nadwagę i jak najszybciej wprowadzić ścisłą dietę dla naszego milusińskiego. Wiele tez oczywiście zależy od rasy kota i na to również jako właściciele zwierzaka musimy zwracać uwagę. Jeśli chcemy, by nasz kot żył zdrowo, powinniśmy mu zapewnić odpowiednią przestrzeń w domu, aby mógł się on więcej poruszać. Jest to ważne, aby starać się bawić z kotem i zachęcać go do różnych aktywności.

Kot musi biegać
Wysiłek fizyczny to podstawa tylko w taki sposób nasz kot będzie się prawidłowo rozwijał. Jeśli karmimy naszego zwierzaka, to powinniśmy dawać mu tylko dobrej jakości mięso, oraz co jakiś czas urozmaicać menu dodając do wszystkiego różnego rodzaju preparaty witaminowe czy suplementy diety. Nie należy podawać kotu ciężko strawnych składników takich jak kasza czy ziemniaki. Kolejnym działaniem jest wprowadzenie porcjowanego posiłku. W ten sposób jesteśmy w stanie kontrolować, ile dziennie zjada nasz kot. To bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy mamy realny wpływ na wagę naszego pupila. W żywieniu warto stosować produkty zawierające dużą ilość wody, ponieważ wydają się one lepsze od karmy suchej. Jeśli pokarm zawiera odpowiednią liczbę witamin, to nasz kot o wiele rzadziej spożywa jedzenie, warto o tym pamiętać.