Kastracja i pełna sterylizacja kotów

Zabieg kastracji czy sterylizacji to jeden z bardziej znanych i w pełni bezpiecznych zabiegów chirurgicznych wykonywanych na kotach. Właściciele decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ jest to szansa na zmniejszenie zachorowania na nowotwór, ale także i pozbycie się problemu, w którym kotka co roku rodziła nowe kocięta. Trzeba pamiętać, że kot w miocie może posiadać nawet do 7 kociaków, przez co znalezienie im nowego domu bywa bardzo trudne. To właśnie dlatego zabieg kastracji zwierzaka wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Dzisiaj każda szanowana klinika weterynaryjna jest w stanie wykonać taki zabieg.

Bezpłodność kota
U kotek zabieg ten opiera się w całości na wycięciu jajników i macicy. Wszystkie czynności wykonuje się pod pełną narkozą, dzięki czemu zwierze nie odczuwa dolegliwości bólowych podczas takiego zabiegu. Oczywiście zabieg ten skazuje kotkę na całkowitą bezpłodność aż do końca życia naszego zwierzaka. Jeśli chcemy wysterylizować całkowicie naszą kotkę, to powinniśmy to zrobić w ciągu 6 do 12 miesiąca jej życia. W ten sposób blokada hormonalna sprawi, że zwierzątko będzie miało o wiele mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory i inne torbiele. W przypadku samca, czyli kota zabieg kastracji wykonuje się zazwyczaj w 6 lub 7 miesiącu jego życia. Nie musimy się obawiać zabiegu, nawet jeśli kotka nie miała wcześniej kociąt, nie wpłynie to w żaden sposób, na jakieś zaburzenia, związane z psychiką zwierzaka.

Oznaczanie terytorium
Kastracja kocura wydaje się koniecznością, ponieważ w każdym innym wypadku zacznie on znaczyć swoje terytorium w naszym domu, oddając małe ilości moczu, na codzienne przedmioty. Jest to natura, z którą nie wygramy. Tego typu złe nawyki bardzo często się utrwalają, dlatego zaleca się szczególną ostrożność i powinniśmy od razu oduczyć tego naszego kota albo poddać go kastracji jest to jeden z dwu sposobów, które możemy wykorzystać. Zabieg sterylizacji kotki to koszt do 200 złotych w przypadku kotka kastracja kosztuje nas około 100 zł. Nie są to więc jakieś szczególnie duże kwoty, co jeszcze bardziej przemawia za tymi zabiegami. W niektórych lecznicach wspomniane zabiegi są jeszcze tańsze.