Nerki poważnym problemem u kotów

Koty bardzo często chorują na nerki. W zaawansowanym stadium jest to nawet główna przyczyna zgonu tych zwierząt, dlatego powinniśmy większą uwagę, zwrócić na to zagrożenie. Wiekowe koty są szczególnie narażone na problemy z nerkami. Narząd ten u kota spełnia ważną funkcję, ponieważ filtruje krew, pozbywając się jednocześnie, wszystkich szkodliwych produktów, związanych z przemianą materii. Bez nerek żaden żywy organizm nie jest w stanie funkcjonować, dlatego w przypadku zaburzeń, dochodzi do zatrucia, co jednocześnie, może być zagrożeniem życia dla zwierzaka. Mocz Kota zawiera w sobie duże stężenie azotu, przez co jest on toksyczny dla komórek i musi być usuwany.

Uszkodzenie nerek
W momencie uszkodzenia nerek azot zamiast być usuwany gromadzi się w ciele, gdzie oddziałuje negatywnie, na wszystkie organy wewnętrzne. Ochrona nerek to podstawa, aby nie dopuścić do problemów, musimy podawać naszemu kotu karmę bogatą w białko. Musi być to białko wysokiej jakości nie to pochodzące z roślin, ponieważ zwierzak może mieć wtedy problemy z przetworzeniem wszystkiego, a to z kolei może okazać się dla kota sporym obciążeniem. Jeśli pojawiają się problemy z nerkami i układem moczowym to zaleca się podawanie kotu dużych ilości wody. Nerki są narażone na powstanie torbieli oraz innych niebezpiecznych guzów w tym nowotworów. Poważne stany zapalne nerek potrafią pojawić się niespodziewanie i zawsze mają gwałtowny przebieg. Podczas takiego ataku może dojść do upośledzenia podstawowych funkcji nerek, co może być poważnym zagrożeniem, dla życia zwierzaka.

Wtórne zakażenia
Bardzo często zakażenia bakteryjne są wtórne, przez co kot może zatruć się nawet podawanymi lekami. Uszkodzone nerki mają problem z regulacją wody w organizmie, przez co z łatwością może dojść w takich wypadkach do odwodnienia ciała. Jeśli mamy do czynienia z ostrą niewydolnością nerek to każda minuta ma znaczenie, powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza i wykonać badanie krwi wraz z moczem. Tylko po wykonaniu badań można rozpocząć leczenie kota. Nasze działanie w tej sprawie powinno być szybkie i zdecydowane. Dzięki właściwej reakcji zapobiegniemy poważnemu uszkodzeniu nerek.