Szczepienia ochronne kotów

Bardzo często zastanawiamy się, czy powinniśmy szczepić naszego kota. Wątpliwości w tej kwestii mogą być naprawdę duże, zwłaszcza jeśli większość czasu zwierze spędza w domu. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że niektóre choroby sami możemy przynieść i przenieść na kota, przez co niektóre z nich mogą się dla niego okazać śmiertelne. Jeśli więc chcemy, aby kot żył w pełnym zdrowiu, to powinniśmy go zaszczepić, pomijając te szczepienia, które nie będą nam potrzebne. Zanim jednak zaszczepimy naszego zwierzaka, pamiętajmy o dokładnym badaniu kota.

Decyzja należy do weterynarza
Ostatecznie to weterynarz, jest w stanie wyrazić zgodę na tego, aby nasz pupil mógł zostać zaszczepiony. Ogólnie powinniśmy omówić jasny kalendarz szczepień a pierwsze szczepienie kota, powinno odbyć się w jego 6 miesiącu życia. Zanim jednak dokonamy szczepienia, trzeba naszego zwierzaczka odrobaczyć. Pod żadnym pozorem nie możemy wykonać szczepień u kotki, która nosi w sobie małe, a także wśród kotów chorych czy tych skłonnych do reakcji alergicznych. Oczywiście pełny zakres szczepień ustali nam weterynarz musimy pilnować terminów, aby szczepienie odniosło określony skutek. Młode koty szczególnie narażone są na herpeswirusy i bardzo często powodują one charakterystyczne kichanie oraz wyciek z nosa przy całkowitym zapaleniu spojówek starsze koty z reguły na to nie chorują dlatego, jeśli mamy małego kociaka warto o tym pamiętać i mu się przyglądać.

Szczepiona chroni
Odpowiednie szczepienia w tym kierunku potrafią całkowicie oddalić takie niebezpieczeństwo. Kaliciwirus bardzo często skupia się na ataku dróg oddechowych kota, jednocześnie nie atakując nosa czy oczu. Sam wirus bardzo łatwo rozprzestrzenia się poprzez zarażone powietrze czy ślinę. Jego atak może być bardzo poważny, ponieważ potrafi on mocno wpłynąć na pracę płuc kota. Sami więc widzimy, że wirusy są bardzo poważnym zagrożeniem zwłaszcza dla małych zwierzaków, które nie posiadają jeszcze odpowiedniej odporności organizmu. Takie koty trzeba chronić szczególnie i szczepienia mają właśnie takie zadanie. Możemy być pewni, że weterynarz pozwoli dobrać nam optymalne szczepienia, które zapewnią kotkowi długie życie.